Preiskovanje z GeoGebro v 6. razredu 

mag. Polona Mlinar Biček, OŠ Ivana Tavčarja   

Povzetek

V Učnem načrtu (2011) je v 6. razredu predvidena učna vsebina odnosi med krožnico in krogom ter premicami. V prispevku bom predstavila obravnavo učne vsebine s pomočjo programa za dinamično geometrijo GeoGebro, kjer sem še bolj poglobljeno upoštevala notranjo diferenciacijo in prilagojeno delo tako učno šibkim kot tudi matematično nadarjenim učencem. 
Geometrija je pomembno področje šolske matematike, pri kateri je aktivna vloga učencev v procesu odkrivanja in raziskovanja dobrodošla. Pomembne pa so tudi grafične ponazoritve z uporabo informacijsko-komunikacijske tehnologije (Klančar, 2019) 
Delo je potekalo v računalniški učilnici. Ker so se šestošolci s programom srečali prvič, smo najprej frontalno spoznali osnovne ukaze. Za nadaljevanje sem pripravila učne liste, ki so jih učenci reševali samostojno. Pri eni izmed nalog so lahko ustvarili svojo idejo s preiskovanjem funkcij posameznih ukazov. Pri tem so nastali zanimivi izdelki. Med reševanjem nalog sem spremljala napredek učencev in sledila njihovi spretnosti pri uporabi programa, kar mi je bilo vodilo za nadaljnje delo. V zadnjem delu sem učencem razdelila tri variante težavnosti nalog. Najlažja varianta je predvidevala spoznavanje nove učne vsebine s pomočjo e-učbenika, drugi dve pa delo z GeoGebro, s tem da je prva skupina delo opravila z vodenimi vprašanji, medtem ko je druga skupina učencev delala samostojno. V prispevku bom predstavila delo po posameznih urah v celoti, naloge, ki so jih dobili učenci, njihove vmesne izdelke in končne ugotovitve. 
Učenci so bili pri delu uspešni, vsi so prišli do zaključnih ugotovitev in izkazali znanje, ki ga pri delu v razredu ne bi mogli. Ob koncu so si želeli, da bi delo na takšen način potekalo večkrat. Ker je skupina lepo sodelovala in napredovala ter ob dejstvu, da poznajo osnove dela z GeoGebro, naslednje šolsko leto zagotovo še preiskujemo s tem programom. 

Viri:  

Klančar, A., Cotič, M., Žakelj, A. (2019). Učenje in poučevanje geometrije z uporabo informacijsko-komunikacijske tehnologije v osnovni šoli. Založba Univerze na Primorskem.  

Žakelj, A., Prinčič Rohler, A., Perat, Z., Lipovec, A., Vršič, V., Repovž, B., Senekovič, J., Bregar Umek, Z. (2011). Učni načrt. Program osnovna šola. Matematika [Elektronski vir]. Ministrstvo za šolstvo in šport : Zavod RS za šolstvo  https://www.gov.si/assets/ministrstva/MVI/Dokumenti/Osnovna-sola/Ucni-nacrti/obvezni/UN_matematika.pdf 

Predstavitveno gradivo